Czasem samotność jest etapem przejściowym, gdyż potrzebujemy jej po zakończeniu związku lub jesteśmy w takim etapie, w którym nie czujemy potrzeby tworzenia relacji. Część osób wybiera świadomie bycie singlem, jako model, styl życia. Jednak zdecydowana większość osób chciałaby zbudować szczęśliwy związek. Co zatem sprawia, że mimo takich pragnień a czasem nawet intensywnych poszukiwań partnera – pozostają one samotne?

Oto najczęstsze przyczyny samotności:

1.Utrzymywanie dystansu

Jeśli w dzieciństwie nie doświadczyliśmy rodzicielskiej opieki i miłości nie poznaliśmy stanu emocjonalnego spokoju związanego z bliskością. Bardzo wcześnie nauczyliśmy się być samowystarczalni i na tym opieramy swoje poczucie bezpieczeństwa. Obecnie wchodzenie w bliską relację z drugim człowiekiem jest dla nas ryzykiem. Nie potrafimy nikomu zaufać a osoby, które nas adorują wywołują w nas sprzeczne uczucia, więc trzymamy je na dystans.

2. Fatalne zauroczenia

Czasem efektem trudnych doświadczeń z wczesnego okresu życia jest łączenie uczucia miłości z emocjonalną huśtawką. Tak bywa gdy opiekunem jest osoba niestabilna, pozostająca pod wpływem nałogu itp. Rezultatem jest skłonność do wybierania „niewłaściwych” partnerów czyli tych, którzy nas ranią. Jest to również mechanizm obronny z czego najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. O ile w poprzednim punkcie chodziło o to, że wolimy się nie angażować o tyle w tym angażujemy się bardzo mocno ale związki nie kończą się szczęśliwie wzmacniając nasze przekonanie, że miłość rani.

3. Zbyt wysoko zawieszona poprzeczka

Nie chodzi o to aby zakochiwać się w każdym, kto się do nas uśmiechnie jednak zbyt wysoko zawieszona poprzeczka zmniejsza szansę na zbudowanie związku. Jeśli mamy niekończącą się listę życzeń i liczne kryteria, które trudno spełnić, to nic dziwnego, że miejsce obok nas wciąż jest puste.

4. Nie dajemy drugiej szansy

Czasem pierwsze spotkanie nie zapowiada jeszcze wielkiej miłości więc szybkie zniechęcanie się tylko dlatego, że ziemia się nie poruszyła, bywa błędem. Jeśli on/ona wydaje się interesujący i tylko zabrakło motyli w brzuchu warto spróbować raz jeszcze. Niektórzy bardzo zyskują przy bliższym poznaniu i uczucie pojawia się po jakimś czasie.

5. Zbyt krytyczne podejście

Kiedy wydajemy się być pełni uprzedzeń patrzymy na ludzi pod niewłaściwym kątem. Tak jakbyśmy doszukiwali się w nich wad i ukrytych intencji. Osoby, które ciągle powtarzają, że kobietom chodzi tylko o pieniądze a mężczyźni są zainteresowani tylko seksem z zasady szukają potwierdzenia swoich obaw. Stąd tylko krok do niewłaściwej interpretacji zachowania drugiej strony.

6. Niskie poczucie własnej wartości

Osoby, które myślą o sobie, że nie są dość atrakcyjne, mądre, zabawne itp. chcąc nie chcąc przyjmują w relacjach defensywną postawę. Czują się czasem onieśmielone, zawstydzone lub też maskują złe mniemanie na własny temat zachowując się nienaturalnie. Zakładają też, że nikt naprawdę wartościowy nie zainteresuje się nimi, a gdyby nawet, to szybko zrozumie swoją pomyłkę. Z tego powodu osoby te często same zniechęcają potencjalnych partnerów do kontaktu.

7. Nieśmiałość i brak inicjatywy

Wynika ona również z obniżonej samooceny i sprawia, że mamy niewielu znajomych, nie nawiązujemy nowych kontaktów a jeśli ktoś się nam spodoba tym bardziej obawiamy się wyjść z inicjatywą. Nie potrafimy flirtować, przyjmować komplementów i wysyłać sygnałów świadczących o zainteresowaniu.

8. Rutyna

Obracamy się zawsze w tym samym kręgu osób, bywamy w tych samych miejscach i nasze życie zaczyna przypominać mały staw. Niechętnie reagujemy na zmiany, sami ich nie inicjujemy a na życiowe niespodzianki reagujemy negatywnie. Trudno takim nastawieniem spotkać kogoś, kogo jeszcze nie znamy.

9. Złe wspomnienia

Trudny związek, który pozostawił po sobie wiele bólu i związane z nim złe wspomnienia, bywają dla wielu osób przeszkodą by zaufać ponownie. Brak zaufania jednak to wielka przeszkoda w budowaniu relacji. Warto pamiętać, że gwarancji powodzenia nie będziemy mieli nigdy.

10. Niefunkcjonalne zasady

Bywa, że miewamy na temat miłości jakieś wyobrażenia, które utrudniają nam decyzję o pogłębieniu relacji. Uważamy na przykład, że miłość musi oznaczać całkowitą jednomyślność, albo, że powinna zacząć się od pierwszego wejrzenia lub też, jeśli ktoś kocha to jest zawsze miły. Postępowanie według takich wymyślonych zasad bardzo nas ogranicza.

Niektóre z wymienionych przeze mnie przyczyn wymagają profesjonalnej pomocy. Jeśli tkwią one głęboko warto zdecydować się na jakąś formę terapii. Jednak z niektórymi możemy poradzić sobie sami. Wystarczy trochę refleksji nad powtarzającymi się sytuacjami, które mogą ukazać nam schemat np. ograniczam się zawsze tylko do 1 randki i jeśli nie „iskrzy” nie powtarzam jej albo mam bardzo określony typ partnera, którego szukam. Niekiedy przyda się zmiana przyzwyczajeń, ścieżek, którymi chodzimy i więcej otwartości. Może warto skorzystać z nowych sposób poszukiwania np. przetestować portal randkowy, skorzystać z zaproszenia na imprezę dla singli?

Joanna Godecka

Życzę Wam dobrych relacji
https://youtu.be/kT4hCU1chWc

Jest to tekst mojego autorstwa opublikowany w Sympatia.pl
http://sympatia.onet.pl/tips/experts/10-przyczyn-samotnosci,5676457,experts-article-detail.html

Zapraszam na sesje terapeutyczne w nurcie TSR:
www.joannagodecka.pl/sesje-indywidualne

A także na mój kanał w YouYube www.youtube.com/channel/UC2RHWRdHoRgwYPoZ7bg6JMw/feed?view_as=public

I stronę: www.joannagodecka.pl

oraz www.twojdobrycoach.pl